Knihy pre Vás Darujte nám knihy Podporte nás Aktuality Kontakt

Knižnica na korze – bezplatné knihy aj v Prievidzi

Občianska iniciatíva Spolu sme Prievidza zachraňuje knihy a ponúka ich zdarma obyvateľom mesta v štýlovej telefónnej búdke.

V obchodnom centre Korzo pribudla historická telefónna búdka, ktorá vytvorila priestor pre doma zabudnuté alebo nechcené knihy. Tie si obyvatelia môžu prísť prečítať, vziať, prípadne si nimi skrátiť chvíle pri nakupovaní. Projekt nadväzuje na realizáciu knižníc na ulici, ktoré fungujú už v New Yorku, v Paríži, v Južnej Amerike, Amsterdame a v množstve svetových metropol.

Návštevníkov obchodného centra zaujme aj prevedenie samotnej knižnice. Tá je vsadená do historickej telefónnej búdky. „Pred pár rokmi sme telefónne búdky využívali na spojenie so vzdialenými ľuďmi a dnes bude takáto búdka slúžiť na spojenie ľudí so svetom príbehov,“ vysvetľuje výber telefónnej búdky ako knižnice predseda združenia Spolu sme Prievidza Michal Dobiaš. V telefónnej búdke naďalej ostal telefónny automat, z ktorého sa síce nedovoláte, ale vhodením mincí pomôžete podporiť projekt na záchranu kníh.

"Na jednej strane zbierame knihy od ľudí, ktorí ich nemajú kde dať a chcú ich vyhodiť a na druhej strane tieto knihy darujeme ľuďom, ktorí o ne prejavia záujem. Vďaka spolupráci s vydavateľstvami pravidelne umiestňujeme do knižnice aj zaujímavé nové tituly," povedal Michal Dobiaš.

Spisovateľ Marek Mittaš uviedol, že je to jedinečná šanca, ako si príbehy môžu nájsť cestu k novým čitateľom a neskončiť v zabudnutí. „Kniha nemá byť na polici, alebo nebodaj v pivnici. Musí byť čítaná, iba tým sa naplní jej poslanie. Knižnica na korze tak dáva knihám nový život,“ doplnil Mittaš.

Do projektu sa aktívne zapojil aj poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Martin Klus, ktorý sa podieľal na zabezpečení samotnej telefónnej búdky a knižnici venoval prvú stovku kníh.

„Sme radi, že sme pre takýto projekt mohli vytvoriť adekvátny priestor a poteší nás, ak si Prievidžania novú knižnicu obľúbia a nájdu v nej veľa zaujímavých titulov,“ dodala na margo knižnice Katarína Koreňová, riaditeľka OC Korzo.

Ľudia môžu projekt verejnej knižnice podporiť nielen finančne priamo v telefónnej búdke, ale aj knihami, ktoré by chceli posunúť ďalej. Telefónna búdka však neslúži na odkladanie a odovzdávanie kníh. Každý kto chce odovzdať knihy, môže tak urobiť v Informačnom centre mladých v Prievidzi, alebo kontaktovať manažéra projektu na čísle 0918 720 700. Knižnicu podporili aj vydavateľstvá Artis Omnis a Evitapress.